Ki olvas minket

Oldalainkat 15 vendég böngészi

Látogatók száma

Támogatás

Adószám: 19280736-1-03


Bankszámlaszám:
CIB Bank
10701386-49407202-51100005

A kalocsai Szent István király (jezsuita) templom harangjai

1. Szent Mátyás apostol-nagyharang:

Kb. 500 kg súlyú és 95,3 cm alsó átmérőjű harang. Heller János harangöntő készítette Baján, 1856-ban. A harangöntő legnagyobb megmaradt alkotását a bajai hívek áldozatkészségéből Bartók Mátyás egykori bajai plébános, később kalocsai kanonok ajándékozta a templomnak.

A harang felirata:

HELLER JÁNOS ÖNTÖTTE BAJÁN i856. ÉVBEN.

AZ ISTEN DICSŐÍTÉSÉRE SZ. MÁTYÁS APOST.

VÉDSZENT TISZTELETÉRE A BAJAI ROM. CATH.

HÍVEK ÁJTATOSSÁGA ÉBRESZTÉSÉRE EMLÉKÜL

ÖNTETTE BARTÓK MÁTYÁS EGYKORI VÁROSI

PRÉPOST PLÉBÁNOS MOST KALOCSAI FŐKÁPTALANI

KANONOK

A másik oldalon a harang anyagába bekarcolva olvasható:

JÉZUS SZENTS. SZÍVÉNEK TISZTELETÉRE

A SZT.SZÍV TISZTELŐINEK ADOMÁNYAIBÓL

ÉS A KALOCSAI KONGREGÁCIÓK GYŰJTÉSÉBŐL

1930. BAN VÉTETETT.

A harang feliratait szegélyező domborművek:

  1. Piéta
  2. Keresztelő Szent János
  3. Egy pálmaágat tartó ismeretlen szent

A fa harangszék legalsó szintjén elhelyezkedő harang eredetileg egyenes vonalú fajármon nyugodott füles koronájánál fogva, és felülütősen szólalt meg. Valószínűleg az új harangok öntésekor, 1930-ban füles koronáját tárcsásra cserélték, félholdas nyelvét kicserélték, és a jelenlegi megtört vonalú idomacél járomra szerelték át (ezeknek a munkálatoknak állíthat emléket a harangra vésett felirat). Ezzel a felülütős harangozási rendszerből – amely jobban zengette a harangot – alulütőssé változtatták a harangozást. A harang nyelvlekötés nélkül, motoros meghajtással szólaltatható meg.

A harang díszítése a felső pártázaton helyezkedik el, ahol a harangöntőt megnevező felirat felett növénymotívumok, alatta helyenként keretbe foglalt növénylevelek, lejjebb virágokkal és levelekkel megtűzdelt koszorúk láthatók.

2. Szűz Mária-középharang:

266 kg (475 lb) súlyú és 79,5 cm alsó átmérőjű harang. Heller János harangöntő készítette Baján, 1859-ben. Felirata szerint Kunszt József kalocsai érsek (1852-1866) ajándékozta a templomnak. Hellernek jó kapcsolata lehetett az érsekséggel, ugyanis Kunszt érsek több harangot is öntetett a mesterrel.

A harang felirata:

HELLER JÁNOS ÖNTÖTTE BAJÁN i859.

KUNST JÓSEF

KALOCSAI ÉRSEK KÉSZÍTETTE.

A másik oldalon:

HÍVEI IRÁNTI KEGYELETBÜL

SZŰZ MÁRIA TISZTELETÉRE.

A harang feliratait szegélyező domborművek:

  1. Nepomuki Szent János
  2. A Boldogságos Szűz Mária egy-egy puttóval

A fa harangszék középső szintjén elhelyezkedő középharang felszereltség szempontjából hasonlatos a nagyharanggal: eredetileg egyenes vonalú fajármon nyugodott füles koronájánál fogva, és felülütősen szólalt meg. Valószínűleg az új harangok öntésekor, 1930-ban füles koronáját tárcsásra cserélték, félholdas nyelvét kicserélték, és a jelenlegi megtört vonalú idomacél járomra szerelték át. Ezzel a felülütős harangozási rendszerből – amely jobban zengette a harangot – alulütőssé változtatták a harangozást. A harang nyelvlekötés nélkül, motoros meghajtással szólaltatható meg.

A harang díszítése a felső pártázaton helyezkedik el, ahol a harangöntőt megnevező felirat felett szőlőkkel és levelekkel tarkított szőlőindák, alatta az előbbi mintához hasonló leveles szőlőfürtök láthatók.

3. Szent Imre herceg-kisharang:

Kb. 150 kg súlyú és 63,6 cm alsó átmérőjű harang. Boditsy Sándor harangöntő készítette Baján, 1930-ban. Felirata szerint a szentéletű herceg halálának jubileumi évében készíttették a hívek.

A harang felirata:

Szűz szent Imre, A

Szent Imre herceg domborműve

MAGYAR IFJÚSÁG VÉDŐSZENTJE

JUBILEUMI ÉVÉNEK EMLÉKÉNEK EMLÉKÉRE

KÉSZÜLT 1930 IK ÉVBEN.

ÖNTÖTTE BODITSY SÁNDOR BAJÁN. SZ 1662

A fa harangszék középső szintjén elhelyezkedő kisharang egyenes vonalú fajármon függ, és félholdas nyelvvel látták el, így a hazánkban manapság ritkaságszámba menő felülütős rendszerben szólaltatható meg. Jelenleg használaton kívül van, nem gépesítették. Talán ennek köszönhető, hogy megmaradt eredeti arculata és tartozékai.

A harang felső pártázatán keretekbe foglalt virágfejek sora alatt egy gyöngysor látható, alsó pártázatán virágokkal és puttókkal megtűzdelt, helyenként lecsüngő virágfüzér fut körbe.

4. Szent József-lélekharang:

Kb. 85 kg súlyú és 53,1 cm alsó átmérőjű harang. Boditsy Sándor harangöntő készítette Baján, 1930-ban. Felirata szerint az I. világháborúban elesett hősök emlékére készült.

A harang felirata:

Isten dicsőségére

SZENT JÓZSEF TISZTELETÉRE

A VILÁGHÁBORÚBAN

AZ ELESETT HŐSÖK EMLÉKÉRE.

A másik oldalon:

JÉZUS KRISZTUS NEVELŐJE

LÉGY VÉGÓRÁNK SEGÍTŐJE.

Szent József a kis Jézussal dombormű

ÖNTÖTTE BODITSY SÁNDOR BAJÁN 1930.

A fa harangszék legfelső szintjén elhelyezkedő lélekharang felszereltség szempontjából hasonlatos a kisharanggal: egyenes vonalú öntöttvas jármon függ, és félholdas nyelvvel látták el, így a hazánkban manapság ritkaságszámba menő felülütős rendszerben szólaltatható meg. Jelenleg használaton kívül van, nem gépesítették. Talán ennek köszönhető, hogy megmaradt eredeti arculata és tartozékai.

A harang felső pártázatán egy aprólékosan kidolgozott, növényindákkal díszített sávot követően egy gyöngysor látható, alsó pártázatán egymásba fonódó virágfejek sorakoznak.

Tomaskovity Szabolcs

április 2024 Május 2024
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30